Het afgelopen jaar is enorm snel voorbij gegaan. Hoewel de techniek één van de hoofdonderwerpen is van deze website is het opvallend dat er landelijk niet bijzonder veel aandacht was voor de ontwikkelingen in de techniek. Af en toe werden de technische kanten van de verduurzaming en de focus op warmtepompen en de uitbreiding van het elektriciteitsnetwerk besproken. De kernproblemen waar de techniek mee te maken heeft kwamen nauwelijks aan bod. Het gaat hierbij om het structurele tekort aan personeel waar de technische branche mee te maken heeft. Er zijn vanuit scholen nog veel te weinig leerlingen die bewust kiezen voor de techniek. Dat zal ook het komende jaar meer aandacht moeten krijgen. In plaats van deze constructieve berichten verschenen er in het nieuws vooral berichten over oorlogen, internationale spanningen en de effecten daarvan op de economie. Voor technisch werken is deze informatie niet direct verbonden met de kern van onze informatie. Het is echter wel zo dat technische bedrijven vaak wereldwijze connecties hebben in verband met de aanschaf van onderdelen of de verkoop van hun producten en halffabricaten. Dat is natuurlijk al jaren het geval en over het algemeen gaat de handel in technische producten nog voldoende door zodat er geen acute zorgen ontstaan.
Technisch defensiepersoneel
Een nieuwe technische ontwikkeling in het afgelopen jaar was de focus op de wapenindustrie. Hoewel deze sector bijzondere hoogwaardige technologische ontwikkelingen heeft gerealiseerd door de decennia heen heeft de wapenindustrie toch altijd een bepaald imago dat de mensen een beetje een onprettig gevoel geeft. Immers, wapens worden gebruikt om af te schrikken en indien nodig ook om te vernietigen. Aan de andere kant kunnen wapens zoals raketschilden ook gebruikt worden om bevolking te beschermen. De komende tijd zal er meer aandacht moeten zijn voor de werving van technisch personeel voor de ontwikkeling en opbouw van defensieproducten maar ook voor het onderhoud daar van. Kortom er zal nog meer vraag komen naar technisch opgeleide mensen in Nederland.
Woningbouw
De techniek heeft daarnaast de uitdaging in de bouwsector. Een nieuw kabinet zal de focus op de bouw van nieuwe woningen moeten hebben omdat in grote delen van Nederland een tekort is aan woningen. Dat komt onder andere door de verandering van de bevolkingsamenstelling en de gezinssamenstelling. Gescheiden ouders zorgen voor meer eenoudergezinnen en beide ouders hebben na scheiding een plek nodig. Dit zorgt voor nog meer druk op de woningmarkt. Starters concurreren dikwijls met deze groep op de woningmarkt waardoor de druk op de bouw van starterswoningen of woningen voor eenoudergezinnen (kleine gezinswoningen) toeneemt. Hoewel de problemen op zich duidelijk zijn bleken eerdere kabinetten grote moeite te hebben met het aanpakken van de problemen op de woningmarkt. Ook hier ligt een kans om de technische sector te betrekken bij de oplossing van de problemen. Denk hierbij aan de oplossing in de ondergrondse infra van elektrische leidingen maar ook in de verduurzaming van woningen en het snel en efficiënt bouwen van woningen met daarbij een zo laag mogelijke CO2 uitstoot.
Tot slot
Technisch werken zal ook het komende jaar haar bezoekers op de hoogte houden van de ontwikkelingen in de techniek en de bouw. Ook op het gebied van technisch onderwijs zal over de ontwikkelingen het nodige worden gepubliceerd. Voor het zover is wensen we iedereen een prachtig uiteinde van 2025 en een voorspoedige jaarwisseling toe.